Kodl Contemporary

Současné umění v 85. aukci Galerie KODL

Současná výtvarná scéna, a to jak v tuzemském, tak světovém kontextu, byla v aukční kolekci reprezentována více než bohatě. Představeno bylo mnoho zvučných jmen napříč generacemi
i výtvarnými médii. Sběratelé a zájemci tak v kolekci mohli nalézt vedle ikonických „spots“ Damiena Hirsta i výjimečnou grafiku Gerharda Richtera s názvem „Plot“. Mezi tyto velikány současného světového umění se zajisté může řadit i Theodor Pištěk, který byl reprezentován opakovaně vystavovaným plátnem „Rozmluva s Hawkingem 1b“. Z ateliéru Jaroslava Róny pochází plastika „Zlatá žirafa“, jejíž mnohonásobně větší předobraz zdobí veřejný prostor na pražské Pankráci. V posledních letech na trhu s uměním stále více oblíbená hyperrealistická tvorba Zdenky Reinerové zde byla zhmotněna v obraze „Živá voda“. Sběratelsky zajímavé je i plátno Jana Pištěka „Překrývání I“. Mladší střední generace autorů byla zastoupena díly Ondřeje Basjuka, Martina Krajce, Jakuba Špaňhela a Karla Štědrého.

Je již tradicí, že současní umělci darují do dobročinných aukcí Galerie KODL svá špičková díla. Patří jim za to respekt a poděkování. V jarní aukční kolekci jsme se mohli setkat hned se čtveřicí dobročinných projektů. Patnáct uměleckých děl bylo vydraženo za celkovou částku 2 350 000,-  ve prospěch Nadace Bátor Tábor – Česká republika. Posláním této organizace je zlepšovat životy dětí s rakovinou nebo jinou vážnou nemocí. Bátor Tábor funguje ve čtyřech zemích a je součástí mezinárodní organizace Serious Fun Children´s Network, kterou v roce 1988 založil Paul Newman. Zájemci o tuto charitativní aukci se mohli těšit z velmi reprezentativní kolekce složené z děl předních českých i evropských umělců. Do aukce byla věnována díla od Louise Frydman, Vladimíra Houdka, Jana Kalába, Jiřího Petrboka, Ivana Pinkavy, Daniela Pitína, Miroslava Polácha, Jaroslava Róny, Wilhelma Sasnala, Serbana Savua, Attily Szűcse, Adama Štecha, Márie Švarbové, Zdeňka Trse a Lubomíra Typlta.

Výtěžek ve výši 745 500,- z další pětice děl byl věnován ve prospěch Centra Paraple. V rámci této dobročinné dražby se zájemci mohli těšit z naprosto mimořádného objektu „Cesta kamene“ z dílny klíčové osobnosti nejen českého umění posledního půlstoletí Stanislava Kolíbala; dále pak ze známých „Zátopkových nohou“ od Davida Černého, strukturálního objektu Federica Díaze vytvořeného během 54. Bienále v Benátkách, divácky atraktivní práce snoubící v sobě fotografický talent Alžběty Jungrové a originální výtvarný projev Michala Škapy a z výjimečné malby s množstvím vnitřních přesahů z palety Šárky Koudelové.

Ondřej Basjuk
Bubáček / Hidden Face of Totality
2021
akryl na plátně
120 × 100 cm

David Černý
Zátopkovy nohy
2016
objekt
v. 100 cm

Federico Díaz
Outside Itself, No. 1
2011
objekt (ABS plast, sféry 5 cm)
67 × 132 × 45 cm

Louise Frydman
Bulles V (Bublinky V)
2021
porcelán na papíře
102 × 66 cm

Damien Hirst
Gold Gift Spot
2008
komb. tech. (barevný sítotisk, zlaté třpytky) na papíře, 36/100
56 × 76 cm

Vladimír Houdek
Bez názvu
2018–2019
akryl na dřevěné desce
130 × 90 cm

Jan Kaláb
Varped Sunset 032021
2021
akryl na plátně
58 × 94 cm

Stanislav Kolíbal
Cesta kamene
1977
objekt (dřevo, sololit, kámen, zrcadlo)
120 × 90 × 6 cm

Martin Krajc
Parasol
2020
komb. tech. (akryl, olejový pastel) na plátně
100 × 120 cm

Jiří Petrbok
Beruška s polenem
2017
akryl na plátně
212 × 70 cm

Ivan Pinkava
Lacrima
2016
D Print na fotografickém papíře, 1/3
81 × 108 cm

Theodor Pištěk
Rozmluva s Hawkingem 1b
2005–2006
olej na plátně fixovaném na překližce
80 × 80 cm

Daniel Pitín
Závrať
2018
komb. tech. (akryl, olej) na plátně
62 × 82 cm

Miroslav Polách
The Descent of the Cross
2020
olej na plátně
110 × 80 cm

Zdenka Reinerová
Živá voda
2020
olej na plátně
135 × 105 cm

Gerhard Richter
Plot
2015
digitální tisk na hliníkovém panelu, 200/500
35,5 × 27 cm

Jakub Špaňhel
Bělásek zelný
2020
komb. tech. (akryl, pigment) na plátně
80 × 100 cm

Karel Štědrý
Stavba č. 5
2018
komb. tech. (akryl, pastel) na plátně
153 × 92 cm

Lubomír Typlt
Fialová hranice
2019
olej na plátně
140 × 105 cm

Kodl Contemporary
Národní 7, 110 00 Praha 1
Otevírací doba Po–Pá 10–18 hodin
M +420 602 117 440
T +420 251 512 728
E kodlcontemporary@galeriekodl.cz