KodlContemporary má na české umělecké scéně své specifické a nezaměnitelné místo. Navazuje na dlouholetou galerijní, sběratelskou a mecenášskou tradici Galerie Kodl, která sahá až do minulého století, a specializuje se na prezentaci současného českého umění v mezinárodním kontextu. Jejím hlavním cílem je budovat jméno soudobému českému umění ve světě a podporovat internacionální vztahy současných českých umělců střední a mladé generace prostřednictvím rozmanitých výstav, akcí a pop-upů jak u nás, tak v zahraničí.Projekt KodlContemporary založili v roce 2017 členové nejmladší generace rodiny Kodlů s cílem představit dnešní sběratelské společnosti to nejlepší z aktuálního českého umění. Z tohoto záměru se zrodila významná výstava současného umění Letní výtvarný salon, která každý rok prezentuje tvorbu vybraných českých autorů v Galerii Kodl v centru Prahy naproti Národnímu divadlu.


Za posledních několik let si Salon vybudoval své jedinečné postavení na domácí umělecké scéně, ale také se hlouběji zaměřil na pomoc umělcům překonávat hranice České republiky. Z tohoto důvodu se jeden ze zakladatelů KodlContemporary, Jakub Kodl, rozhodl k zásadnímu kroku a z pouhého projektu se v roce 2022 stala samostatná galerie současného umění s jasným cílem a vizemi – prostřednictvím mezinárodních výstav, intermediálních akcí a individuálních spoluprací s českými současnými autory, posouvat hranice významu českého současného umění do světového kontextu.


„KodlContemporary není pouze galerií, je dynamickou platformou, která spojuje české umělce s globálním publikem a českou sběratelskou společnost i laickou veřejnost s tím nejaktuálnějším ze současného umění.“

Jakub Kodl, spoluzakladatel KodlContemporary

Hned v roce 2023 Jakub Kodl uspořádal putovní Letní výtvarný salon, který se otevřel nejen pro české publikum v Praze, ale i finským sběratelům v Helsinkách. Kromě překonávání geografických hranic si KodlContemporary klade za cíl reformovat tradiční představu o sběratelství. Do svého výstavního programu zařazuje fotografie, multimediální objekty, skleněné plastiky a grafiku, čímž nabourává přesvědčení charakteristické pro český sběratelský trh, že hodnotnou součástí umělecké sbírky mohou být pouze obrazy.

Speciálními hosty Letních výtvarných salonů tak byli například: světoznámí fotografové Sebastião Salgado, Antonín Kratochvíl či Ivan Pinkava, multimediální umělci Jakub Nepraš nebo Louise Frydman, či autoři, jejichž tvorba je neodmyslitelně spjata především s médiem skla, Rony Plesl a Lukáš Novák.

Kromě výstavních aktivit se KodlContemporary věnuje mecenášství význačných výstav a publikací českých autorů, poskytuje poradenství pro sběratele a usnadňuje akvizice současného českého umění do významných světových sbírek.
Kodl Contemporary, s.r.o. | Národní 7, 110 00 Praha 1 | kodl@kodlcontemporary.com

Navazujeme na tradici Galerie KODL