Současné umění v 86. aukci Galerie KODL

V neděli 28. listopadu ve 12 hod. se konala 86. aukce Galerie KODL, jejíž součástí byla opět celá řada významných děl současného umění.

Celkově bylo v 86. aukci nabízeno 209 mimořádných uměleckých děl. Vyvolávací částka 98 miliónů byla navýšena téměř na 280 milionů. Prodalo se, poprvé v historii České republiky, sto procent položek. Aukci dominovaly kresby Františka Kupky a obrazy z významné Borovičkovy sbírky. Nejdražší vydraženou položkou se stal soubor 106 Kupkových kreseb „Člověk a země“ za 51 120 000 Kč.

Současná výtvarná scéna, a to v tuzemském, ale i světovém kontextu,  byla v aukční kolekci reprezentována více než bohatě. Představena celá řada zvučných jmen napříč generacemi i výtvarnými médii. Soudobé umění prezentovalo geometricky abstraktní plátno s názvem Rozmluva s Hawkingem 1a, jež vytvořil nejdražší žijící český autor Theodor Pištěk . Malba inspirována jednou z nejvýraznějších osobností současné teoretické fyziky a vědy vůbec, Stephenem Hawkingem, připomíná estetiku počítačové kultury 90. let, a je tak osobní výpovědí o malířově vášni pro vědu, sci-fi a vizionářskou kulturu.

Expresívní figurální malbu zastupovalo dílo Stroj času Michaela Rittsteina. Sběratelsky zajímavé bylo ale také plátno Jana Pištěka Voda. Mladší střední generace autorů byla na výstavě zastoupena například díly Ondřeje Basjuka, Vladimíra Houdka, Alžběty Jungrové, Jana Kalába či Pasty Onera. Rozměrné plátno Vladimíra Houdka se prodalo za 432 000 Kč a je tedy i novým autorovým aukčním rekordem, stejně tak fotografie s názvem In the Mood for Love Alžběty Jungrové, která se prodala za 192 000 Kč. Obdivovatelé minimalistické estetiky si přišli na své v díle Rudolfa Burdy jež bylo zastoupeno objektem U Abyssus. Objekt vytvořený náročnou technikou ručně foukaného unikátního uranového skla dosáhl autorova aukčního rekordu 780 000 Kč. V aukci jsme mohli najít také práci ikony světového streetartu Banksyho a to ironicky laděné legendární dílo Morons (Sepia) , signované a doplněné certifikátem Pest Control Office.

Je již tradicí podzimní aukce, že část z výtěžku několika děl byla předána na konto Paměti národa, tentokrát se jednalo o částku 1 590 000 Kč. Jedná se o mezinárodní sbírku vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí 20. století. V rámci této dobročinné dražby se představily práce Josefa Bolfa, Stefana Milkova, Martina Krajce, Jiřího Petrboka, Zbyňka Sedleckého, Adama Štecha, Ivany Štenclové, Karla Štědrého a Márii Švarbové a také dvě plátna Karla Gotta. Některé z těchto děl dosáhla autorských aukčních rekordů, patří mezi ně Butterfly Effect Ivany Štenclové s částkou 216 000 Kč a nebo plátno Jiřího Petrboka Beruška s polenem – nový příběh, jež se prodalo za 444 000 Kč. Obdivovatelům současného umění se tak naskytla jedinečná příležitost podpořit mimořádný projekt a zároveň potěšit i sebe.

Aukce se konala z důvodu epidemiologických nařízení bez přítomnosti veřejnosti, dražitelé měli možnost se aukce zúčastnit skrze telefonický či pevný limit, anebo mohli dražit online na našem aukčním portálu artslimit.com, na kterém se tentokrát prodala téměř polovina dražených položek.

Více informací o aukci najdete na webu galeriekodl.cz nebo volejte na tel. č. +420 602 117 440.

Online katalog

Virtuální prohlídka

Banksy
Morons (Sepia)
2007
barvený sítotisk, 138/300
56 × 76 cm
certifikát Pest Control Office
slepá známka vydavatele Pictures on Walls

Online aukce

Ondřej Basjuk
Start s cíl
2020
akryl na plátně
100 × 70 cm

Online aukce

Josef Bolf
Nejistý úkryt
2017
olej na plátně
70 × 100 cm

Online aukce

Rudolf Burda
U Abyssus
2021
ručně foukané uranové sklo
55 × 16 × 14 cm

Online aukce

Vladimír Houdek
Poprvé
2010
olej na plátně
220 × 170 cm

Online aukce
Alžběta Jungrová
In the Mood for Love
2015
digitální fotografie, 3/5
100 × 70 cm

Online aukce

Jan Kaláb
Innocent Bubble 721
2021
akryl na plátně
100 × 120 cm

Online aukce

Martin Krajc
Sweet Caroline
2020
komb. tech. (akryl, uhel) na plátně
100 × 121 cm

Online aukce

Stefan Milkov
Anděl a vejce
2020
bronz
v. 47 cm

Online aukce

Pasta Oner
Backstage
2021
komb. tech. (olej, akryl) na plátně
120 × 100 cm

Online aukce

Jiří Petrbok
Beruška s polenem – nový příběh 2021
akryl na plátně
210 × 70 cm

Online aukce

Jan Pištěk
Voda
2021
olej na plátně
160 × 100 cm

Online aukce

Theodor Pištěk
Rozmluva s Hawkingem 1a
2005–2006
olej na plátně
80 × 80 cm

Online aukce

Michael Rittstein
Stroj času
2012
komb. tech. (akryl, pryskyřice) na plátně
120 × 140 cm

Online aukce

Zbyněk Sedlecký
ESB1
2011
akryl na plátně
101 × 71 cm

Online aukce

Karel Štědrý
Potkali se u Kolína
2021
komb. tech. (akryl, pastel) na plátně
120 × 80 cm

Online aukce

Adam Štech
Judy
2021
sádrová mozaika
84 × 60 × 3 cm

Online aukce

Ivana Štenclová
Butterfly Effect
2021
komb. tech. (laser cut, akryl) na překližce
120 × 85 cm

Online aukce

Mária Švarbová
Lost in the Valley
2018
digitální fotografie,  1/10
50 × 50 cm

Online aukce

Kodl Contemporary
Národní 7, 110 00 Praha 1
Otevírací doba Po–Pá 10–18 hodin

Galerie KODL je od 10. 1. otevřena pouze pro domluvené schůzky.
M +420 602 117 440
T +420 251 512 728
E kodlcontemporary@galeriekodl.cz